O autorze
Tagi
RSS
piątek, 27 listopada 2015
Przypomniało się

O takich sytuacjach staram się zapominać. Nie rozpamiętywać. Ale się przypomniało. Na potrzeby tematu.

Ze 3 tygodnie temu. Miejsce akcji -- nasza pizzeria. Ulubiona, oswojona, tania i dobra. W pizzerii gra muzyka. Niewyszukana, ale do dobrej pizzy ujdzie. Przywykliśmy. Nagle słychać drugą muzę, która zagłusza pierwszą. Jakby z każdego głośnika leciało co innego. Coś się popsuło? Łomot nie do wytrzymania.  Zaczynam rozumieć, że źródłem jest sąsiedni stolik. Za wielkimi oparciami wygodnych ław niewidoczny. Na szczęście już kończymy. Wychodzimy, Widzę przy stoliku tata, synek, lat ok. 4-5, i sprzęt. Jakoś tak się stało, że samo mi się zapytało, czy nie pomyśleli, że nie są tu sami, itp.

-- A muzyka w lokalu pani nie przeszkadza?

-- Nie wiem, która jest w lokalu, która nie, bo słyszę obie naraz. I to mi właśnie przeszkadza. A do knajpy nie przychodzi z własną orkiestrą. Pizzę też sobie przynieśliście?

Zwykli ludzie, ten tata taki zwykły, awantury nie było. 

Chciałam zapomnieć od razu, bo tak robię zwykle. Bo zwykle już nie odzywam, omijam. Czasem się wyrwie. Jak wtedy. Ale idę i myślę, że ci ludzie jacyś kompletnie są odrealnieni. Ludzie wokół we własnym świecie żyją. Nie zwracają uwagi na innych.

Słuchawki na uszach, ale muzyka dla wszystkich. Nie zawsze twoja ulubiona. Wgapieni w telefony, smartfony, tablety (i ja też, ja też czasem...). Z racji zmian życiowych od niedawna dużo jeżdżę komunikacją wszelką i wszędzie. Strażnicy drzwi to chyba jakaś sekta. Są zawsze! Pod nogi rzucają sobie plecak, torbę i pilnują drzwi w tramwajach, autobusach, metrze. Ani drgną, gdy jest przystanek. Ktoś w miarę sprawny, nieotyły i spostrzegawczy ominie. Ale są ludzie niesprawni, starsi, z dziećmi na ręku, z wózkami, walizkami, na wózkach. Ktoś z dorosłym autykiem u boku, zestresowany, że jedna sekunda a któreś z nas pójdzie/pojedzie dalej samo. To może być co najmniej połowa ogółu, a Strażnicy drzwi nawet wtedy się nie odsuwają, patrzą jakby zobaczyli Yeti. Pewna zrównoważona i kulturalna osoba mówi mi, że włazi na nich specjalnie... Bardzo mnie to rozbawiło. Ach, i jeszcze te królewny dystyngowane wolno wsiadające -- wlezie, stanie na środku, w lewo spojrzy, potem w prawo. Hm, którą stronę pojazdu zaszczycić swoją obecnością, a nią tłum napiera. Mają góra 25 lat, lodowiec szybciej topniał...

Myślę sobie -- uczymy tych naszych autystycznych, by zwracali uwagę na innych, zasad zachowania uczymy, uspołeczniać chcemy, a tu okazuje się, że świat wokół żyje we własnym świecie. Nikt na nikogo nie patrzy.

Piotr coraz lepiej reaguje na to, że ktoś chce przejść, ominąć, wysiąść, rozumie, że jego plecak może przeszkadzać. Coraz lepiej, ale wciąż wolno. Śpieszący się ludzie fukają. Czasem dostaje ochrzan. Piotr znakomicie radzi sobie w miejscach oswojonych: w domu, w szkole, na terapii, u babci. Luz! W przestrzeni publicznej prawdopodobnie autystyczny celebryta nie poradzi sobie sam nigdy. 

Miałam zapomnieć o tej pizzernianej akcji i refleksjach wokół. Ale jednak opowiedziałam znajomym, zapytałam co oni na to, czy ja nie przesadzam. Mówię im, że taki ten współczesny świat pełen indywidualistów, ludzie tacy skupieni na sobie.

A oni mówią z mostu prosto, że to żaden indywidualizm, tylko to zwykłe buractwo jest. Współczesne. 

Może i tak.

***

Do znudzenia będę przypominać, prosić o wsparcie. Przypominać, że można razem, wspólnie, wspólnotowo, otwarcie. Dla siebie i dla innych.

A z buraków to burgery dobre są. Zapewniam. Buraki pieczone też warte spróbowania. I barszczyk, na ostro. Trwało to trochę, ale nawet Piotrek przekonał się do zjadania buraków.

22:30, szczypta_chili
Link Komentarze (4) »
środa, 25 listopada 2015
Życie jest fajne, gwiezdne i szalone

Sprawa klubokawiarni nabiera tempa.

Wróć!

Sprawa Klubokawiarni "Życie jest fajne" pędzi w szalonym tempie. W ostatnich dniach pędzimy  po prostu ponaddźwiękowo. Han Solo z załogą Sokoła Millenium w porównaniu z nami, wypadają tak, jakby po tym kosmosie leźli na piechotę ze swoją misją. Trwają poszukiwania lokalu i zbiórka na pierwsze zakupy, niezbędne opłaty. Szczegółowo o wydatkach na start mówi Ola, prezes fundacji Ergo Sum na podlinkowanym filmiku (Ola jest niesamowita, nie wiem, skąd ta dziewczyna ma taki power, patrzę i uczę się!) Jeszcze więcej szczegółów i newsów, których przybywa każdego dnia na stronie wydarzenia.

Odzew, zainteresowanie całą akcją jest po prostu niesamowite. Ludzie piszą, dzwonią, proponują pomoc wszelaką, bardzo konkretną.  Udostępniają nasze strony. I wpłacają ile kto może też. Dziękuję wszystkim moim znajomym za takie zaangażowanie. Hm, praktycznie nie znam nikogo, kto by nie włączył się choć troszkę... Mamy Sojusz! 

Syn, czyli ten poważny pan na zdjęciu robi medialną karierę. Jego gotowanie oglądają ludzie w całej Polce oraz zagranicą. Przyjaciół w Wielkiej Brytanii (spora grupa!), Holandii i Norwegi ściskam jak najmocniej. Piotr na co dzień jest uśmiechnięty i wesoły. ale podczas kręcenia filmu dostał szczególne zadanie, więc musiał się skupić. Cieszę się, że syn traktuje pracę poważnie. Tak trzeba. Szansę ma wyjątkową.Podobnie jak Ania, Paulina, Bartek, Robert, Tomek, których możecie zobaczyć na wspomnianej stronie na FB.

Autyzm jest niemedialny? Nie żartujcie. Jak pokazuje się autystycznego człowieka, to on ma oczy, nos, usta, ręce, nogi. Zupełnie jak inni ludzie, których w mediach pełno, całe stada. Stada klonów po prostu. Media bardzo nas wspierają: Radio dla Ciebie i bardzo ciepła rozmowa z Olą i Beatą, mamą Tomka, Radio dla Ciebie po raz drugi, gdzie Ola i Mikołaj mówią o blaskach i cieniach przedsięwzięcia. Warto posłuchać tej wypowiedzi (Radio Kolor), w której autyzm nazwany jest wrażliwością. Kurier Warszawski -- 11 minuta 11 sekunda. Pisało Metro. I Poradnik autystyczny. Napisał o nas Dzielny Franek (a raczej jego mama Fantastyczna Agnieszka) oraz Ojciec Karmiący, który tak sterował, że wylądował z tekstem na jedynce gazeta.pl oraz na Fochu

Już jutro, pojutrze pewnie kolejne emisje, publikacje. Trwają rozmowy, co, jak, kiedy pokazać. Trzymaj się Piotrek, rycerzu Jedi! Nie wiadomo, gdzie jeszcze dotrze twoja sława! I sława całej załogi. Moc jest z Wami! 

Autystom oczy nie świecą na zielono (może dlatego niektórzy uważają ich za niemedialnych?). Świecą za to kotom. Koty i inne zwierzaki rządzą kulturą obrazkową. Nie pozostało nam nic innego, jak prosić je o pomoc. By zachęcały (chyba robią to skutecznie) ludzi do  pomagania innym ludziom. Autystycznym. Szczegóły na obrazku :) 

 

Sojusz jest więc mocny! Mamy moc! Brak słów, by dziękować za wszystko, co dobrego dostajemy. Jednego wciąż nie dostaliśmy -- LOKALU! Nie wiadomo dlaczego w rolę czarnych charakterów rodem z Imperium wcielili się urzędnicy, zwłaszcza z dzielnicy Wola i Śródmieście, gdzie najwięcej było poszukiwań i obietnic. Klubokawiarnia ma być otwarta dla wszystkich, organizować spotkania, warsztaty, wydarzenia artystyczne, zapraszając każdego, kto tylko zechce przyjść. Wcale nie gwiezdne wojny o lokal, ale wojny przyziemne i małostkowe. Pomagają: wawalove.pl, na temat, wyborcza. Fundacja wraca do rozmów. Kciuki mają być trzymane! Można wziąć udział w tym wydarzeniu, by lokalowe starania wspierać. 

 I jeszcze jedno:

Klubokawiarnia szuka AMBASADORA. Gwiazdy. Kogoś znanego. Kogoś fajnego. Kto lubi życie. Chętni celebryci niech się zgłaszają bezpośrednio do Fundacji :) Dobrze przygotowani do tej roli.

Sernik? Szarlotka? 

                                                            (fot. Paweł Kadysz)

 

Jak ktoś zechce zrezygnować z batonika czy bombonierki to może wpłacić ich równowartość na: wspieram.to/zyciejestfajne. Jesteśmy na półmetku. 

W grudniu premiera Przebudzenia mocy, czyli Gwiezdnych wojen 7. Chętnie obejrzę. Czekam. Lubię ten kosmiczną opowieść. Całkowicie zmyśloną. 

Na koniec bardzo was proszę -- pamiętajcie, że autystyczni nie żyją w żadnym kosmosie czy innym własnym świecie. Nie wierzcie w kosmitów z autyzmem! Nie wierzcie też, że osoby z jakąkolwiek niepełnosprawnością z definicji do niczego się nie nadają, nie mają marzeń i pasji. Kosmiczne bzdury. 

Uwierzcie, że Klubokawiarnia powstanie i będzie fajnym miejscem. Już niedługo. Jeszcze trochę.  Jak możecie, pomóżcie. A już niedługo zaprosimy na kawę. Podamy dokładny adres. Na razie wiadomo, że Warszawa, planeta Ziemia. 

02:30, szczypta_chili
Link Komentarze (2) »
sobota, 24 października 2015
Memento

W matriksie codziennego planowania coś się zacięło. Uciekł autobus. Moja wina – pomyliłam przystanki. Staliśmy na jednym, autobus odjechał z drugiego. Zgodnie z planem. Nasz starannie ułożony plan się wahnął. Kolejny autobus za kwadrans. Piotr ma stałe zajęcia, ale przed zajęciami, wyjątkowo, trzeba było jeszcze coś ogarnąć, z czymś ważnym się wyrobić. A teraz tam się spóźnimy, na zajęcia spóźnimy się jeszcze bardziej, potem polecą kolejne plany.

No dobra. Swoje kompulsywno-obsesyjne zapędy co do planowanie wszystkiego, żeby się jakoś(!) wyrobić jakoś(!) opanowuję. Ogarniam. Tj. zapędy ogarniam, nie te wszystkie sprawy. Jak się trochę mleka rozleje, świat się nie zawali. Dojechaliśmy. Załatwione. Odhaczone. Ogarnięte. Wyrobione. Sprawy na dziś. Pozostałe wirują, depczą po piętach, czają się za plecami, dyszą, gryzą w szyję wampirycznie. Różnie. Dopóki którejś kolejnej nie złapię i nie ogarnę. Aaaaaaaaaaaaa!

Ale nie o tym chciałam. Wahnięcia to moje memento. Pokazują z czym mam do czynienia. Wahnięcia wszelkie, te z mojej małej winy i te spowodowane tym, jak działa wielki świat, przypominają mi zawsze o nieuchronnym przeznaczeniu. Poszczególne sytuacje zawsze można jakoś opanować, lepiej lub gorzej. Ale jak ujarzmić los?

Ucieka autobus, mylimy drogę, albo datę, ktoś zajeżdża nam drogę, coś spada i tłucze się, zamknęli sklep czy urząd, który dziś był niezbędny. W metrze jest bomba... Zaraz spadnie kwaśny deszcz z szarańczą... Różne niespodziewane rzeczy mogą się zdarzyć. Nie do przewidzenia. I jak stoi wtedy za mną wielki chłop 180 cm plus, moje wielkie dziecko, to zawsze wiem, wiem na pewno, że cokolwiek nieprzewidzianego się zdarzy – on nie pomoże.

Nie zauważy, że pomyliłam przystanki. Nie będzie miał pomysłu, co zrobić, żeby się wyrobić i ogarnąć. Nie pogadamy o tym. Będzie stał obok kompletnie bierny. Zastygły w wyczekiwaniu. Albo wściekły. Ale nic nie wymyśli, nie poradzi, nie podpowie. Nie ma algorytmu na: autobus uciekł, następny za 10 lat, o żesz motyla noga, wiedźmi paznokieć, nie zdążymy, musimy tam zaraz dojechać, co robić????? To ja za każdym razem zdecyduję, co robimy dalej.

Dlatego wahnięcia to moje memento. Puka nieuchronne przeznaczenie: jestem opiekunem osoby niesamodzielnej, osoby z autyzmem. Cóż pomyliłam te przystanki, ale nawet się mocno nie spóźniliśmy, nadrabianie poszło sprawnie. Nic się nie stało. Nie zawaliło. Nikt się nie wściekł, autystyczny ani trochę.  Tylko memento rąbnęło mocniej niż zwykle, pewnie dlatego, że było dość rano, w sobotę, gdy autobusy rzadziej jeżdżą, przed kawą... Pewnie też dlatego, że nie pierwszy raz rąbnęło. Człowiek wcale się przyzwyczaił (pilot automatyczny działa sprawnie), przeciwnie -- zużył, zmęczył i poobijał.

Tym, że samemu trzeba nie tylko za siebie odpowiadać.  

Dobrze, że przystanięcie w celu zawiązania buta, grzebania w torebce, rozejrzenia się, gdzie my właściwie jesteśmy - jako niepokojąca, nagła zmiana w popylaniu naprzód - nie powoduje już dzikich wrzasków i tupania. Ufff...

17:28, szczypta_chili
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 października 2015
Ruszaj się Bruno

Cykliczny dowóz podopiecznego na zajęcia. Tramwaj. Sporo ludzi. Podopieczny tryka plecakiem dużego pana w skórze, dżinsach i bejsbolówce. Ojoj... Pan zrywa się z miejsca...  Serdecznie uśmiechnięty, mówi do Piotrka -- siadaj sobie chłopaku, posiedź, odpocznij, sorry, że miejsce tyłem.. Piotrek siada i śmieje się w głos. Śmieją się jeden do drugiego.

Ojoj... Jak ja w ludzi nie wierzę. Których pierwszy raz widzę. A jak jeszcze, pan mówi: pomogę ci zdjąć plecak, napinam się, czy mu tego plecaka nie zawinie. Plecak ciężkawy, mamusia zdążyła już zakupy zrobić i władować. Mamusia każdą chwilę wykorzysta. Obsesyjnie prowadzi logistykę dnia codziennego: lepiej teraz kupić te bułki, potem będziemy zmęczeni, deszcz pada... Pana oblukuję uważnie -- niespodziewany punkt w planie, hmm... czy pił coś może, palił niedozwolone substancje? A może nie?!! ty kopnięta mamuśko, może to normalny gość jest, pogodny z natury, otwarty do ludzi. 

Duży pan w skórze, dżinsach i bejsbolówce żegna się Piotrkiem, życząc mu dobrego dnia. Nie za wiele od niego starszy. Patrzę na potomka: duży jest, od pana wyższy nawet, dżinsy, bejsbolówka, zamiast skóry sportowa kurtka, taka jak to teraz chłopaki noszą. Patrzę i myślę, jakby tak ze dwóch, trzech wpadło czasem i zagadało: ruszaj się, Piotrek, idziemy na herbatę (potomek nie tyka napoju z piosenki i chwała mu za to). Niby mamuśka o tym marzy, ale jakby to zniosła??? Najważniejsze to pracować nad swymi wadami. Wszyscy rodzice muszą przez to przejść -- dzieci dorastają, dajmy im trochę swobody, nie róbmy z siebie męczenników. 

Małe dzieci potrzebują terapii, duże konie bejsbolówkach inaczej -- ja znów o tym samym! -- potrzebują terapii, która będzie normalnym życiem jednocześnie. Asystent. Znów asystent. Ktoś fajny, zwyczajny. Wiedza o autyzmie potrzebna (ale jak bystry i na bystrego trafi nauczyciela to szybko załapie). Dałam sobie chwilowo spokój z marzeniami, na przykład, by wyjść w miasto po 18.00, do teatru, kina, a może i napój perlisty, jasny z piosenki gdzieś  zamówić (jestem dorosła i nie mam autyzmu!). Jest jak jest. Całkiem dobrze przecież. Dałam spokój, bo jak szukam asystenta, zgłaszają się osoby bardzo wykształcone, znakomicie przygotowane i -- nic w tym dziwnego, szacun dla kompetencji i wykształcenia! -- strzelają stawkami zabójczymi. No, nie, dziękujemy, ale terapię to ten pan już ma. Szukamy kogoś do towarzystwa. Ojoj... może trzeba było wybiec z tramwaju i gonić pana w skórze :) Ale przecież jechaliśmy zajęcia! Nieubłagany plan dnia do wykonania.

Pewnie chłopak z tramwaju ma w rodzinie kogoś z zaburzeniami. Ja bardzo państwa przepraszam, ale najwyraźniej nie umiem uwierzyć, że ktoś ot, tak, zwyczajnie -- bez trawy, piwa, doświadczeń życiowych, mógł tak fajnie (normalnie) się zachować. Co ja w tej głowie mam?! lub raczej: gdzie ja żyję?!  Tylu ludzi pomaga, wspiera nas, a ostatnio jeszcze więcej, i bardziej nawzajem. I każdy po przejściach...

 

23:56, szczypta_chili
Link Komentarze (3) »
piątek, 09 października 2015
Życie jest fajne -- spełniają się marzenia

Od czego zacząć? Od przypomnienia, jak bardzo rodzice dzieci niepełnosprawnych, w tym autystycznych boją się o ich przyszłość?

Drżą o nią już rodzice małych dzieci z orzeczeniami, a co dopiero rodzice dorosłych. Co będzie z moim dzieckiem, gdy mnie zabraknie? Gdy już nie dam rady? Choć szczerze odradzam martwienie się na zapas -- na taki stres nie ma siły! Wystarczy gorszy dzień, złe samopoczucie, a człowiek aż skręca się ze strachu. Fakt, że Piotr jest teraz w dobrej formie, wspierany wielostronnie przez wspaniałych ludzi, tu akurat nie pomaga -- to ja organizuje te wsparcie, ja wszystko załatwiam, organizuję, zawożę, odbieram itp. Kto miałby mnie zastąpić? Piotr ma przed sobą dwa lata szkoły. Pytanie: co dalej? wisi w powietrzu i nabiera ciężaru.  Dotyczy to wszystkich w podobnym wieku. Dopóki jest szkoła jeszcze jakoś jest. Chłopak ma dopiero 20 lat! Przed nim całe życie!

Wpis niżej mówi, jak ważna jest właściwa terapia, możliwie najwcześniej. A później? Później terapia powinna polegać na włączaniu w normalne życie! Niestety, niektórzy sami się nie włączą, trzeba ich wspierać. Całe życie powinni być wspierani. Autystyczni, także ci z głębszymi zaburzeniami, zwani niesamodzielnymi, tak samo jak wszyscy potrzebują codziennych zajęć, rozrywek, chcą coś w życiu robić.

Życie powinno być fajne!

Więc teraz o tym, jak może wyglądać fajne życie.

Już niedługo, wkrótce, może jeszcze w tym roku ruszy Klubokawiarnia "Życie jest fajne", która zatrudni autyków i ich opiekunów. Aktualnie trwają poszukiwania lokalu - dobrego miejsca, do którego będzie można zaprosić każdego, kto tylko zechce wpaść do nas (do nas???) na kawę, ciastko, inne smakołyki. Kawiarnia chce zarabiać na dodatkowe zajęcia terapeutyczne dla swoich podopiecznych, ale plany i marzenia są znacznie szersze:

"Klubokawiarnia jest pierwszym krokiem do większego celu, mianowicie utworzenia ośrodka dziennego pobytu dla dorosłych autystów. Nie każdy autyk bowiem ma szansę na pracę. Zachowania niektórych niestety uniemożliwiają jej podjęcie. Zależy nam, by i tacy ludzie mieli dla siebie miejsce, w którym prowadzone będą terapie, a także w których będą mogli realizować własne zdolności i potrzeby, może nawet pracować. Marzy nam się, by czuli się potrzebni. Ośrodek jednak później. Najpierw musimy na niego zebrać środki. Początkiem drogi jest właśnie klubokawiarnia, w której swoje miejsce i pracę znajdą autyści i dzięki której chcemy zebrać pieniądze na otworzenie ośrodka." -- czytamy tutaj, na stronie Poradnika Autystycznego. 

Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Ergo Sum.

Z dumą, radością dzielę się tą informacją na blogu. Nie mogłam się już wręcz doczekać, kiedy będę mogła o tym napisać. Od kilku lat śledzę, obserwuję, wspieram jak tylko mogę ich poczynania. Z nadzieją, że i moje dorosłe dziecko znajdzie miejsce, w którym jego życie będzie fajne. W gąszczu polskich przepisów, nie raz, nie dwa, sprzecznych, niespójnych, wobec formalnych barier (nie zawsze bezduszności urzędników), Fundacja wykonała ogromną pracę, by zrealizować ten projekt, to marzenie... Już prawie, prawie... Tym razem będzie po nazwisku -- szefowa Ergo Sum, Ola Ciechomska-Smereczyńska, mama Melka  dokonała cudu. Wiem, ile razy próbowała, szukała wielu sposobów na pokonanie biurokracji, ile pism, projektów, kalkulacji trzeba było przygotować, wysłać, znosić przewlekłe procedury, odmowy. Ola -- jesteś mega!

Śledźcie stronę Klubokawiarni na Facebooku. Teraz niemal każdy to krok lub chociaż kroczek naprzód.

A jeśli ktoś miałby konkretne pytania w związku z projektem: 

Informacje na wszystkie tematy związane z Klubokawiarnią - lokal, rekrutacja osób niepełnosprawnych i opiekunów, wolontariat, współpraca, sponsorzy (bardzo mile widziani), media (bardzo mile widziane) i wszelkie inne informacje można uzyskać pod numerami: 515 723 965, 508 117 257.

Wszelkie inne telefony dotyczące innych realizowanych przez nas projektów można znaleźć na stronie http://fundacjaergosum.pl

Przy okazji, o podobnej inicjatywie, hm, w Stambule poczytajcie tutaj, trzymając kciuki za Warszawę. Trzymając kciuki za każdą inicjatywę, która mogłaby wyrwać dorastających i dorosłych niepełnosprawnych z domu, z marazmu, spod skrzydeł zmęczonych rodziców (którym też należy się własne życie), dać im szansę na rozwój, radość, spełnienie. Na fajne życie.

Cdn.

13:12, szczypta_chili
Link Dodaj komentarz »