O autorze
Tagi
RSS
niedziela, 25 października 2009
Nasz autyzm -- oto my

Spójrzcie na fotografię: to ja Dorota, a obok stoi mój ukochany, autystyczny syn, Piotr.

To moje ulubione zdjęcie. Od razu zatytułowałam je: Nasz autyzm. Taki tytuł nosi też ten blog.

Może odważę się na kolejne, choć jestem bardzo czuła na punkcie ochrony prywatności i wizerunku.

 

 

Znajomi śmieją się, że jestem jedyną Polką w Europie, która wciąż nie zalogowała się na Naszej Klasie). Ochrona wizerunku dziecka jest dla mnie jeszcze ważniejsza. Ale jak poznać autyzm, gdy nie widziało się zachować autysty, nie słyszało jego mowy. Może odważę się na jakieś nagrania, dźwięki, kadry. Multimedia są bardzo ważne w terapii i warto bym się przy okazji podszkoliła. 

Teraz Piotr ma 14 lat i przerasta mnie o głowę.

Od 11 lat jest w terapii. Ma autyzm niskofunkcjonujący. Dopiero uczy się mówić i załapywać po co w ogóle istnieje mowa i cała ta komunikacja. Wciąż ma poważne zaburzenia sensoryczne, zaburzenia zachowania. Jest nadpobudliwy, bywa agresywny. Teraz niemal wyłącznie autoagresywny, ale pamiętam, jak długo goiły się na moich rękach ślady po jego ugryzieniach. Chodzi do szkoły specjalnej, ma także zajęcia z psychologiem, logopedą, terapię integracji sensorycznej, biofeedback, hipoterapię, fizjoterapię...

Od dwóch lat bardzo się otworzył. Jest tak chętny do nauki, tak zaangażowany w ćwiczenia, że zmusza mnie i wszystkich innych, byśmy jeszcze bardziej się starali. Postępy widać z dnia na dzień. Brawo dla Piotra!!!

Chcę pisać o nas, naszym autyzmie, naszym życiu. Chcę, żeby na blogu pojawiały się linki, informacje, porady dot. autyzmu, terapii, pomocy. Będę skupiać się raczej na sprawach społeczno-prawnych niż opisywaniu naukowych doniesień i "ciekawostek". W te pierwsze jestem zanurzona po uszy.

Przez długie miesiące blogowałam anonimowo. Teraz odważyłam się na jawność. To będzie już inny blog. Tyle przecież mam do powiedzenia! Ja wyglądam tak samo, jak na tym zdjęciu sprzed lat. Ale jestem już zupełnie inna. Autyzm mnie zmienił. Dlatego to nasz autyzm.

I tyle na powitanie.

22:53, szczypta_chili
Link Komentarze (19) »