Blog > Komentarze do wpisu
1 procent dla Piotra (5) -- litość

Kolejny wpis z cyklu miał być o litości, to niech będzie.

Ktoś z branży "pomoc niepełnosprawnym" powiedział mi kiedyś, że pani Doroto, prawda jest taka, że Piotrek jest duży, ładnie na zdjęciu wygląda, żadnej choroby nie widać, a ludzie najchętniej płacą na młodsze dzieci po których widać.

Porażenie, wózek, choroby genetyczne. Wyraźne defekty fizyczne. Tak widać, że w kamieniu wzbudza litość. 

Ja tam nikomu na konto nie zaglądam, nie żałuję, nie zabieram. Piszę o faktach. Nie wiem, ile kosztuje rehabilitacja takiego dziecka. Ceny porządnych wózków są baaardzo wysokie, ale też nie jest to wydatek częsty. Leki,pampersy. Jakieś sprzęty do ćwiczeń. Turnusy. Na pewno dużo, dużo kasy.

Rodzice autyków, i starszych, i młodszych automatycznie spadają na koniec kolejki -- dzieci ładne, nic po nich nie widać. Nie szkoda. A koszty masakryczne, ponieważ autyk wymaga ciągłej opieki, ciągłego nadzoru, asystenta. Diety. Plus wszystkie te terapie wspomagające: integracji sensorycznej, logopeda, biofeedback...  Zaglądam na pewną grupę dla autystycznych rodziców i jak widzę tam dyskusje na temat nowej z miliona metod, to uciekam.

Przeciętny człowiek nie wie, że to tyle kosztuje. I po diabła miałby wiedzieć! Po jakiego czorta ludzie mieliby porównywać koszty rehabilitacji dziecka z porażeniem, autyzmem czy jakąkolwiek chorobą, gdyby to dziecko było leczone z NFZ, PFRON. Ale nie jest lub w minimalnym zakresie.

Więc pozostaje 1 procent.

A tu wielką rolę odgrywa litość.

Rodzice to wiedzą. I zdjęcia zamieszczają. Ostatnio zaczepiła mnie na FB pewna mama. Zdjęcie profilowe  - jak często bywa -- twarz dziecka. Aż się wystraszyłam, co temu dziecku jest. Okazało się, że autyzm. Buzia sfotografowana jak leży, chyba trochę zaspane, trochę śliny z buzi...

Ani mi w głowie dziwić się, oburzać.

Litość odgrywa wielką rolę. Litość na pierwszy rzut oka.

 

Aby przekazać Piotrkowi 1% podatku za rok 2012 wystarczy wpisać:

KRS: 0000037904 oraz w polu „Cel szczegółowy 1%”: 6771 PRÓCHNIEWICZ PIOTR JAKUB 

Kolejność jest ważna ze względu na program księgowy Fundacji. Gdy zostanie zachowana pieniądze na pewno trafią na subkonto Piotra. Lepiej też pisać nazwisko drukowanymi.

Tu podstrona Piotra:

http://dzieciom.pl/podopieczni/6771

poniedziałek, 11 marca 2013, szczypta_chili

Polecane wpisy